ДОПОМОГА ПРИ ПСИХОЛОГІЧНІЙ ТРАВМІ

Ця стаття дає розуміння, що таке психологічна травма. І як робота з психологом може допомогти, якщо ви маєте ознаки травми.

Війна – це сильний стрес, який може залишити психічний слід на життя. Травма виникає у нервовій системі, якщо для мозку було щось занадто. Це досвід сильного переживання, який мобілізує енергію для оборони. Енергія концентрується в тілі, та запускає симптоми: паніка, тривога, депресія, стисле дихання, напруження тощо. Ви можете відчувати хронічну роздратованість, нестабільність, біль, безсоння, ворожість, заторможеність, відстороненість від емоцій. Все це ознаки прихованої психологічної травми.

Що саме нас травмує? Загроза нашому життю та здоров’ю. Чи загроза життю та здоров’ю іншим. Коли ми чуємо та бачимо, що відбувається з іншими людьми, навіть якщо ми їх не знаємо. Наша уява запускає яскраву картину, яку мозок може сприйняти як дійсну. Тому новини можуть впливати на нас, так само як реальні події.

В результаті травми функції мозку слабнуть. І саме тому ви відчуваєте пустоту та відсутність бажань.
Існує взаємозв’язок тіла та мозку. Ви можете відчувати через тіло те, що відчуває мозок. Можна трансформувати почуття через тіло за допомогою тілесних практик, які є у більшості культур. Тілесні практики, такі як йога, медитація, цигун побудовані на основі самоспостереження. Виконуючи рухи, ми спостерігаємо за собою. В нас є частина мозку, яка здатна бачити себе зі сторони. Саме цю частку мозку ми використовуємо в психотерапії для зцілення.

Головна користь психотерапії – це відновлення здібності бачити себе зі сторони. Тренуємо та відновлюємо мозок, самоспостереження, відчуття себе.

Чим може допомогти консультація психотерапевта під час війни:

  • Робота з психотерапевтом допомагає стабілізуватися та задіяти ресурси для фізичної та соціальної безпеки. Травмуюча ситуація запускає емоційний мозок, це обмежує наші когнітивні ресурси для правильних рішень та дій. Наприклад, деякі мої клієнти не виїжджали з міста, де велися активні бойові дії. При цьому відчували постійний страх. Психологічна онлайн консультація допомогла включити когнітивну частину мозку і прийняти зважене рішення.
  • Консультація психолога створює умови для відреагування почуттів. Ми маємо багато негативних подій та втрат. Тому зараз відчуваємо інтенсивні почуття. Спосіб їх зменшення – це проговорення, дихання, активні фізичні вправи, сесії з психотерапевтом/психологом – це простір для вас та ваших почуттів. Психологи підготовленні витримувати складні почуття та можуть кваліфіковано проводити техніки, що дозволяють відчути себе більш стабільно.
  • Негативний досвід часто пов’язаний з почуттям сорому та провини. Зцілюється це прийняттям та співчуттям з боку психолога. Отримавши добре ставлення, прийняття ви можете по-іншому побачити себе, та відчути полегшення.
  • Психотерапевт допомагає з почуттям безпорадності, яке є наслідком травми. Під час консультацій відбувається зміна ставлення до себе «Мене перемогли» на «Я можу дати собі раду!», «Я можу впоратися з обставинами життя».

Війна – це сумний, але унікальний досвід, в якому задіяні всі наші ресурси та соціальні навички. Досвід, від якого є страждання, але й гордість, що ми справляємось. Ми дорослішаємо та стаємо сильнішими – в нас формується нова життєва мудрість.

Психотерапевт Тетяна Колосова

 

Запис на консультацію

Поделиться статьей:
ЯК ЖИТИ РАЗОМ ДРУЖНО ЯКЩО ВАС БАГАТО
ЯК ЗБЕРЕГТИ СЕБЕ ПІД ЧАС ВІЙНИ