ЯК ЗБЕРЕГТИ СЕБЕ ПІД ЧАС ВІЙНИ

Нам потрібно пережити ці складні часи і зменшити посттравматичні наслідки. Незважаючи на війну, важливо зберегти психічне здоров’я.
Будь-які війни закінчуються. Настає час миру та відновлення. Психологічно збережені люди відбудовують свій дім краще, ніж ті, хто занадто виснажений та пригнічений.

У багатьох зараз втрачена звична ідентичність – те, що ви звикли робити і в чому відчували себе сильним. Втрачені базові опори: мирне життя, дім, робота, стосунки. Це увімкнуло реакцію «бий-біжи-замри».

Давайте детальніше поговоримо про кожний вид захисту. Щоб від захисної реакції поступово перейти до здорового реагування на події.

Реакція «Бий»

Може бути виражена у агресії до інших: звинувачення, нетерпимість, гнів. Зараз це нормально, так може продовжуватися певний період.

Але візьміть під контроль цю частку себе. Ви управляєте нею, а не вона – вами. Зупиняйтесь, коли мова йде про ваших рідних чи колег. Ми повинні бути єдині, розуміти, що ми – партнери. Вашим рідним так само складно, як і вам. Кризові ситуації – це час, коли усвідомлено необхідно зупиняти надемоційність. Вимикайте свого «агресора».

Що допоможе вийти з цього стану:

  • Знайдіть для себе затишне місце. Це допоможе заспокоїтись.
  • Перемикайтеся із загроз майбутнього на речі, які необхідно робити тут і зараз: готуйте їжу, прибирайте, ремонтуйте речі, допомагайте ЗСУ.
  • Корисно говорити собі такі фрази: «Мені зараз нічого не загрожує», «Я у безпеці».

Реакція «Біжи»

Може проявлятися у необхідності уникати ситуації, як в фізичному плані, так і в психологічному. Наприклад, коли люди збирають за 30 хвилин речі та їдуть без зупинки декілька діб. Або рятуються думкою «нічого не відбувається», «це за пару днів закінчиться», «армія нас обороняє, тому я не буду нічого робити». Корисно усвідомити, що це захисна реакція і обмірковувати ситуацію. Намагайтесь впливати на те, на що можете.

Що допоможе вийти з цього стану:

  • Відмовтесь від негативних вірувань. Саме вони вас зараз залякують.
  • Зрозумійте – про що конкретно ваш страх. Ви головний, і ви можете на нього впливати.
  • Критично обміркуйте те, що вас лякає. І як ви будете з цим справлятися. Ви відчуєте, як страх зменшиться.
  • Сформулюйте оптимістичний варіант подій, у якому буде три речі: НАДІЯ на позитивні зміни, ДОВІРА до себе та до вашої групи підтримки, ВІРА у вищі сили.
  • Говоріть собі такі фрази: «Я з цим впораюсь» «Я приймаю підтримку від інших», «Життя мене оберігає», «Я сюди повернуся».

Ви можете залишатися на території, на якій не ведуться бойові дії. Це нормально. Ви можете не додавати зайвого стресу і зберігати те, що маєте наразі: роботу, дім, підтримку. Якщо бойові дії наближаються, то жінки і діти повинні поїхати у безпечне місце, щоб уникнути травматизаціі та не заважати військовим.

Реакція «Замри»

Може проявлятися у незвичних станах, наприклад: гальмування, зниження ефективності, апатія. Це може проявлятися у бездіяльності, сонливості, відсутності енергії, плачі. Стан – неначе ви хворієте. «Замри» також проявляється у постійному читанні новин у соціальних мережах.

Що допоможе вийти з цього стану:

  • Усвідомлюйте почуття.
  • Називайте почуття, супроводжуючи глибоким диханням. Це зменшить їх інтенсивність.
  • Проговорюйте свій стан іншім людям. Буде корисна робота з психологом/психотерапевтом в Черкасах, або онлайн консультація. Психотерапевти мають техніки, які дозволять відчути себе більш спокійно та впевнено.
  • Приєднайтеся до групи психологічної підтримки, в якій є можливість отримати допомогу з професійним психологом.
  • Плануйте свій день. Включайте в цей план наступне: мінімальна фізична активність, обов’язки, що необхідно виконувати, тепле спілкування з друзями та рідними, допомога іншим, малюйте, готуйте за новими рецептами, ходіть незнайомими маршрутами.

Якщо ви не маєте підтримки серед своїх, виходьте на зв’язок з психологом. Для цього напишіть у пошуку: психолог/ психотерапевт Черкаси; хороший психолог в Черкасах, відгуки психолога Черкаси, онлайн психолог, онлайн консультація. Так ви знайдете собі спеціаліста, який допоможе пережити кризу та стане підтримкою у цей час.

Психотерапевт Тетяна Колосова

 

    Запис на консультацію

    Поделиться статьей:
    ДОПОМОГА ПРИ ПСИХОЛОГІЧНІЙ ТРАВМІ
    МЕНТАЛЬНО ЗДОРОВІ ДІТИ. ОСОБЛИВОСТІ ВИХОВАННЯ