ЯК ЗБЕРЕГТИ СЕБЕ ПІД ЧАС ВІЙНИ

Під час війни важливо зберегти психічне здоров’я. Нам потрібно пережити ці складні часи і зменшити посттравматичні наслідки.
Будь-які війни закінчуються. Наступає час миру та відбудови держави. Здорові люди відбудовують свій Дім краще ніж ті, хто виснажений та психологічно пригнічений.

У багатьох зараз втрачена звична ідентичність — те, що ви звикли робити і в чому відчували себе сильним. Втрачені базові опори: мирне життя, дім, робота, зв’язки. Це автоматично увімкнуло захист у вигляді копінг-реакції «бий-біжи-замри».

Давайте детальніше поговоримо про кожний вид захисту. Щоб від захисту перейти поступово до здорового реагування на події.

Реакція «Бий» може бути виражена у агресії до інших: звинувачення, нетерпимість, гнів. Зараз це нормально, так може продовжуватися певний період. Ворог точно заслуговує нашого гніву.

Але! Візьміть під контроль цю агресивну частку себе. Ви управляєте нею, а не вона — вами. Зупиняйте себе, коли мова йде про ваших рідних чи колег. Зараз ми повинні бути єдині, розуміти, що ми партнери. Вашим рідним так само складно, як і вам. Кризові ситуації — це той час, коли усвідомлено необхідно зупиняти надемоційність та гіперчутливість. Вимикайте свого «переслідувача» інших.

1. Знайдіть для себе фізично безпечне місце. Це необхідно, щоб ваш стан стабілізувався.
2. Переключайтеся із загроз майбутнього на речі, які необхідно робити тут і зараз: готуйте їжу, прибирайте, ремонтуйте речі, допомагайте армії.
3. Корисно говорити собі такі фрази: «Мені зараз нічого не загрожує», «Я у безпеці».

Реакція «Біжи» може проявлятися у необхідності уникати ситуаціі, як в фізичному плані, так і в психологічному. Наприклад, коли люди збирають за 30 хвилин речі та їдуть без зупинки декілька діб. Або рятуються думкою «Нічого не відбувається», «Це за пару днів закінчиться», «Армія нас обороняє, тому я не буду нічого робити».
Корисно усвідомити, що це захисна реакція і обмірковувати ситуацію. Почніть впливати на те, на що можете.

1. Виведіть зі своєї свідомості негативні вірування. Саме вони зараз вас лякають.
2. Зрозумійте свій страх. Ви головний, і ви можете на нього впливати.
3. Критично обміркуйте те, що вас лякає. І як ви будете з цим справлятися. Ви відчуєте як страх зменшиться.
4. Сформулюйте оптимістичний варіант подій, у якому буде три речі: НАДІЯ на позитивні зміни, ДОВІРА до себе та до вашої групи підтримки, ВІРА у вищі сили.

Ви можете залишатися на території, на якій не ведуться бойові дії. Це нормально. Ви можете не додавати зайвого стресу і зберігати те, що маєте наразі: роботу, дім, підтримку. Якщо бойові дії наближаються, то жінки і діти повинні поїхати у безпечне місце, щоб уникнути травматизаціі та не заважати військовим.

5. Говоріть собі такі фрази: «Я з цим упораюсь» «Я приймаю підтримку від інших», «Життя мене оберігає», «Я сюди повернуся».

Реакція «Замри» може проявлятися у незвичних станах, наприклад: гальмування, зниження ефективності, депресія. Поведінково це може проявлятися у бездіяльності, сонливості, відсутності енергії, плачу. Стан — наче ви хворієте.
«Замри» також проявляється у постійному читанні новин у соціальних мережах.

1. Почніть усвідомлювати почуття, які у вас домінують.
2. Важливо називати почуття, супроводжуючи глибоким диханням. Це зменшить їх інтенсивність.
3. Треба проговорити свій стан іншій людині. Тут буде корисна робота з психологом/ психотерапевтом в Черкасах, або онлайн консультація. Психотерапевти мають інструменти, які дозволять відчути себе більш спокійно та впевнено.
4. Приєднайтеся до групи психологічної підтримки, в якій є можливість отримати допомогу з професійним психологом.
5. Плануйте свій день. Включайте в цей план такі речі: мінімальна фізична активність; обов‘язки, що необхідно виконувати; тепле спілкування з друзями та рідними; допомога іншим дає відчути свою значущість; робіть щось нове: малюйте, готуйте за новими рецептами, ходіть незнайомими маршрутами.

Якщо ви не маєте підтримки серед своїх, вийдіть на зв‘язок з психологом. Для цього напишіть  у пошуку: психолог/ психотерапевт Черкаси; хороший психолог в Черкасах, відгуки психолога Черкаси, онлайн психолог, онлайн консультація. Таким чином ви знайдете собі спеціаліста, який допоможе пережити кризу і стане  підтримкою у цей час.

Раджу вам це зробити. І не зважайте на свій фінансовий стан. Оскільки зараз багато психологів надають соціальні, а то й безкоштовні консультаціі в Україні та за кордоном. Так ми сприяємо перемозі. Психологічні війська України теж працюють!

Психотерапевт Тетяна Колосова

 

Запис на консультацію

Поделиться статьей:
ДОПОМОГА ПРИ ПСИХОЛОГІЧНІЙ ТРАВМІ
МЕНТАЛЬНО ЗДОРОВЫЕ ДЕТИ. ОСОБЕННОСТИ ВОСПИТАНИЯ