ПСИХОСОМАТИКА ТІЛА: В ЧОМУ ДОПОМОГА ПСИХОТЕРАПЕВТА

Якщо хтось шукає здоров’я, запитай його спочатку
чи готовий він розлучитися з усіма причинами своєї хвороби.
Тоді ти зможеш йому допомогти.

Сократ


Серед клієнтів є ті, хто довго шукав причину свого хворобливого стану. Пройшли медустанови, зробили знімки, аналізи, побували у різних фахівців та встигли випити гору пігулок. Проте так і не отримали бажаного результату. Це тому, що причини хвороби не пов’язані з тілом.

У цій статті я розповім, як психотерапія може допомогти в лікуванні різних симптомів. І наведу перелік випадків, при яких допоможе консультація психотерапевта.

Існує взаємозв’язок між психікою та тілом. Вплив психіки на тіло називається психосоматикою. Коли в житті людини є конфлікти та травми, і ними не займатися – на допомогу приходить тіло. Тоді ми тілесно відчуваємо біль, втому, напругу.

Я практикуючий психотерапевт в Черкасах. Вивчала психосоматику в позитивній психотерапії Пезешкіана. Акцент в цій терапії на позитивному тлумаченні хвороби. Що це означає? Хвороба завжди виконує певну функцію в сімейній системі та в житті людини. Наведу приклад з практики.

Випадок психологічного консультування в Черкасах: у п’ятирічної дівчинки діагностували енурез. Проявлявся він в дитячому садочку, коли дитина залишалась без мами. Ми розпочали роботу з симптомом з консультацій мами дівчинки. Така стратегія була обрана, оскільки дитина маленька і перебуває під впливом сім’ї. Під час роботи дізналися, що мама переживає декілька відкритих психологічних травм. Тому в емоційному сенсі вона не бачить свою дитину. Дочка через симптом енурезу почала залучати мамину увагу.

В результаті роботи з мамою симптом пішов, оскільки в ньому вже не було сенсу. Мама усвідомлено почала давати увагу своїй дитині – і потреби у такому способі вже не було.

У багатьох випадках, коли потрібен психолог для дитини, потрібна участь батьків, щоб допомогти.

Психотерапія дає нам можливість досліджувати причини своїх хвороб. А не просто медикаментозно боротися з ними.

Тіло – це своєрідна сигнальна система. Якщо прислухатися до свого тіла, це допомагає правильно рухатися по життю та не заходити у безвихідь і крайнощі. Звичка багато років носити всередині себе важкі переживання відходить в минуле. На її місце приходить емоційна грамотність – це увага до почуттів та їх природне проживання. Таким шлях до здоров’я.

Наведу ще один приклад з психотерапевтичної практики: до мене звернулася жінка із захворюванням шкіри. Як з’ясувалося, вона не знала свого батька. Для клієнтки це була таємниця, мати приховувала – хто він. Шкіра клієнтки брала на себе витиснені переживання у сфері стосунків. Коли зменшився її опір, відкрилися почуття – це змінило ставлення до ситуації. І перше що відгукнулося – це шкіра. Жінка вигукнула: «Мені так добре – я шкірою відчуваю свого тата!». Тіло допомогло зрозуміти, що для неї тато важливий, незважаючи на установки матері.

Перелік захворювань, при яких рекомендована психотерапія:

  • головні болі
  • шлунково-кишкові розлади
  • порушення сну
  • болі у спині
  • складнощі з диханням: астма, задишка
  • ускладнене ковтання
  • невралгії
  • панічні атаки
  • тривога
  • фобії
  • алергія
  • депресія.

Більшість цих захворювань сьогодні розглядають з точки зору переживань та психосоціальних конфліктів. Проведені наукові дослідження, що доводять ефективність психотерапевтичної роботи з цими симптомами.

Хочу ще сказати про те, що не є психотерапією. Це метод акупунктури, будь-який масаж, різні бади, діагностика та корекція карми, трави, ароматерапія, дизайн людини, езотеричні практики, антидепресанти, кінезіологичні прийоми. Ці методи не можуть замінити психотерапію.

У нашому житті є великий помічник – наше тіло. Щодня воно посилає безліч сигналів. Якщо тілесні сигнали стають «гучними» – прийшов час дослухатися до них. Ми здатні усвідомлювати, про що нам говорить тіло.

Грамотна психотерапія, як правило, призводить до зникнення симптомів психологічного походження, навіть більше – до себе здорового, вільного та щасливого.

Психотерапевт Тетяна Колосова

*Фото до статті взяті з особистого архіву та на сайті pixabay.com

    Запис на консультацію

    Поделиться статьей:
    ЯК ПОКРАЩИТИ СТАВЛЕННЯ ДО СЕБЕ. КОНСУЛЬТАЦІЯ ПСИХОТЕРАПЕВТА
    ЕМОЦІЙНА РІВНОВАГА: КРОК ДРУГИЙ