ДОПОМОГА ПСИХОТЕРАПЕВТА ПІД ЧАС КРИЗИ

Життя має сенс за будь-яких обставин:
і коли впливаємо на ситуацію,
і коли мужньо витримуємо те,
що змінити не можемо.
Віктор Франкл


Епідемія коронавірусу та війна в Україні створили психологічну кризу в суспільстві – стан страху та невпевненості притаманний багатьом людям. В нас прокинулися внутрішні налякані діти. Ми втратили звичні життєві опори. Ослабло те, на що ми покладалися раніше – досягнення і успіх. Зрозуміли, що є сфери, де ми ні на що не впливаємо.

У цих умовах необхідно згадати, що в нас є навички дорослого, і вчитися жити в нових обставинах. Набувати нових життєвих опор.

В позітум-підході про кризу можна сказати так:

  • руйнується старий спосіб мислення та народжується новий
  • минулі можливості поступаються місцем новим.

Коронавірус показав наш взаємозв’язок з іншими, як ми здатні заражати один одного. Цей принцип працює не лише на фізичному рівні, а й на психоемоційному. Емоції, які ми переживаємо, підхоплює наше оточення. Працюючи психотерапевтом, я бачила багато клієнтів, які були «заражені» емоціями своїх близьких, особливо дітей, що потрапили під вплив емоцій батьків.

Сьогодні стан тривоги переживає багато людей. І це блискавично «заражає» інших.

Є велика різниця між страхом і тривожним станом. Страх – це природне почуття, реакція на загрозу, яка існує реально. Наприклад, на вулиці на вас гарчить собака. Ви лякаєтеся та реагуєте – поводитеся тихіше, переходите на інший бік вулиці. А тривожний стан не пов’язаний з реальною загрозою. Він виникає у фантазії. Наприклад, ви боїтеся втратити роботу, заощадження у банку, захворіти, соціальних потрясінь. Проте в реальності ця подія не відбувається.

Страх і тривога відрізняються ще тим, що страх йде разом з причиною, через яку він з’явився. Може бути гострим в моменті, але триває недовго. Тривога ж дуже нав’язлива, її об’єкт міняє свій вигляд. Сьогодні боїмося захворіти, завтра залишитися без грошей.

Страх природний для людини, тривожний стан – ні. При тривалому тривожному стані краще звернутися по допомогу до фахівця, наприклад, до психолога або психотерапевта.

За тривожним станом, панікою, панічними атаками приховані травми та конфлікти, а також установки, які з’явилися внаслідок них. Установки йдуть з дитячого емоційного досвіду або запозичуються у близьких – переживання батьків, дідусів/бабусь.

Випадок на психологічній консультації. Під час коронавірусу я працювала з жінкою, у якої тривожний стан тривав декілька тижнів. Вона розуміла, що їй нічого не загрожує: працює вдома, дотримується заходів карантину. Але тривога не залишала – клієнтка перестала спати.

У роботі ми дійшли до історії її бабусі: та єдина вижила серед своїх братів і сестер, які померли в ранньому віці від пневмонії. Бабуся часто говорила про втрату сім’ї, і як було важко в її дитинстві. Внучка співчувала і неусвідомлено горювала разом з бабусею. 

Побачивши зв’язок, клієнтка змогла відокремитися від бабусиних почуттів. Вона виразила повагу до долі жінки зі свого роду. Клієнтка зрозуміла, що знаходиться в іншій життєвій ситуації, де є медицина, онлайн робота, безпека. Їй стало спокійніше, безсоння незабаром пройшло.

Самостійно складно виконати таку роботу, побачити повну картину внутрішньої реальності. Для цього підійде допомога психотерапевта. Психотерапевтична сесія може бути очна, онлайн консультація з психотерапевтом. Ефективність онлайн консультації приблизно така ж, як і при очній зустрічі.

Люди можуть залишатися спокійними в складній ситуації, коли знаходять сенс – що несе ця подія. Можемо побачити позитивні аспекти того, що відбувається. Ми звільнилися від дрібних образ та надуманих проблем. Стали відчувати більш чесно і по-справжньому. Більше піклуємось про близьких – дітей і батьків, про тих, хто цього дійсно потребує.

В період кризи людям важливо задуматися про свою точку опори. Запитати себе: «На що я можу спертися в цій ситуації, щоб відчути впевненість?».

І перше, на що слід звернути увагу – це особисті здібності. Захисні властивості організму, таланти, навички – вони є у кожного. Наприклад: якщо щось не складається з роботою, згадайте, що у вас точно є якості та здібності, які допоможуть знайти інший заробіток.

Другий рівень – це близькі люди. Довіряйте своїм рідним. У складній ситуації близькі прийдуть на допомогу. Друзі будуть поряд. І ми бачимо багато прикладів, як відгукнуться небайдужі.

Третій рівень – це сенси. Коли ми бачимо і розуміємо сенс того, що відбувається, тоді обставини, в яких це відбувається, йдуть на другий план. Необхідно зрозуміти «в чому сенс саме для мене?», «для чого це мені?».

Пошук опори може стати запитом для роботи з психологом/психотерапевтом. Опора дозволяє бути стійким, коли є невизначеність.

Ми можемо використати кризу, аби стати більш стійкими, витривалими, гуманними – зміцнитися внутрішньо. Використати для зростання можливості, які у нас з’явилися. Зрозуміти: як це – жити розмірено, досягати якісніше, бути економнішим, більше піклуватися, проводити час разом, бути сміливим.

Психотерапевт Тетяна Колосова

* Фотограф Олена Мудрик

    Запис на консультацію

    Поделиться статьей:
    ЧАС ВІДВІДАТИ ПСИХОТЕРАПЕВТА: ПАНІЧНІ АТАКИ
    ПСИХОЛОГІЧНА ГРУПА ДЛЯ БАТЬКІВ В ЗИМОВОМУ РОДИННОМУ ТАБОРІ