ЧАС ВІДВІДАТИ ПСИХОТЕРАПЕВТА: ПАНІЧНІ АТАКИ

Допомагає психотерапія тоді, коли людина до неї готова. І розуміє, як проходитиме робота, чого вона торкнеться, яким може бути результат.

У статті я розповім про природу панічних атак. І розкрию, як психотерапія здатна допомогти людям, що страждають на приступи паніки. Люди, які зіткнулися з симптомами панічних атак, не відчувають себе вільно. Їм потрібна допомога, щоб повернути впевненість, спокій та налагодити життя.

В основі панічного стану лежать почуття: страх, гнів, печаль, біль, безвихідь, безпорадність, невизначеність, тривога. Частіше ми не навчені керувати інтенсивними почуттями. Скоріше, ми будемо їх уникати: через їжу, соцмережі, роботу, алкоголь, надмірне спілкування. Але уникання не вирішує проблеми. В психотерапії є способи розуміти, приймати і регулювати свої почуття.

Панічні атаки виникають тоді, коли людина тривалий час знаходиться в конфлікті та відчуває переживання. Конфлікти навіть можуть бути неусвідомленими.

Наведу для розуміння конфлікту історію з психологічної консультації, з дозволу клієнтки:


Клієнтка: – Я часто дратуюся на чоловіка. Бачу недоліки, хоча не усі його вчинки погані.
Психолог: – Як думаєш, чому ти бачиш їх?
К: – Стосунки моїх батьків завжди були складними. Хоча вони прожили разом більше 40 років і з багатьох питань домовилися – виростили четверо дітей.
П: – Що тобі згадується?
К: – Один скандал, мені було років п’ять. Батька дуже довго не було з роботи, чекали його з мамою й сильно хвилювалися.
П: – Ти хвилювалась разом з мамою?
К: – Так, мені було її шкода і страшно, що батько не повернеться. І тут він заходить зовсім п’яний. Він проводив десь час…
П: – Що ти-маленька відчула в той момент?
К: – Не знаю. Напевно, сильний гнів.
П: – Зараз він є в тілі?
К: – Так, ось тут! Його багато.
П: – Що ти подумала тоді про батька? Подивися зараз на нього очима п’ятирічної.
К: – Коли я дивлюся на нього, як маленька, мені хочеться кричати «сволота».
П: – Ти так вирішила про нього?
К: – Так, саме так.
П: – Це одне з твоїх перших рішень про чоловіків. Як воно звучить, можеш сформулювати?
К: – «Чоловіки – сволоти. Вони кривдять жінок. Треба весь час бути напоготові. Розраховувати на себе, він може у будь-який момент не повернутися».
П: – Це схоже на те, що ти відчуваєш до свого чоловіка?
К: – Схоже.
П: – Скільки років ви з чоловіком разом?
К: – Вже більше двадцяти.

Тут ми обидві розуміємо, що її чоловік – витривала людина. І сміємося.

Негативний образ чоловіка не міг з’явитися у клієнтки в результаті однієї дитячої історії. Необхідно згадати все те, що дає сили цій негативній установці. Пережити минуле по-новому, з позиції дорослої людини. Сформувати дорослу установку про чоловіків, яка допоможе поліпшити стосунки та прибрати стрес. Інакше стрес впливатиме на здоров’я.

Якщо з конфліктами нічого не робити, то емоції, що накопичилися з часом, можуть привести до психосоматичних симптомів:

  • тиск
  • тремор
  • прискорене серцебиття
  • напади задишки
  • тахікардія.

Тіло допомагає психіці справлятися та виражати емоційний багаж. Може здатися, що почалася хвороба. Але це не так. Організм запускає симптоми, щоб відвернути людину від конфліктів, які стали нестерпними. Це з одного боку. З іншого: щоб людина звернула увагу на конфлікти й вирішила їх.

Можна справлятися з ситуацією за допомогою медикаментів, дихання, фізичних вправ і масажу. Але це тимчасові заходи.

Люди при панічних атаках відвідують лікарів, проходять безліч медичних досліджень. В результаті аналізів грамотний лікар розуміє, що причина психологічна, і рекомендує консультацію психотерапевта.

Психотерапевт після первинної зустрічі та діагностики може рекомендувати курс психотерапії, на якому будуть виявлені й вирішені ключові конфлікти. Курс психотерапії – це можливість отримати доступ до себе. Навчитися усвідомлювати, приймати та виражати почуття. Бачити й змінювати установки, які дають нам неблагополучні реакції.

Тривалість психотерапії при панічних атаках – різна для кожної людини. Все залежить від її історії: скільки людина має конфліктів чи неопрацьованих макроподій.

Повне відновлення та звільнення від панічних атак можливе при психологічній роботі зі своєю історією. В результаті психотерапії клієнт, що вирішив першопричини, відчуває покращання, стабільність. Краще справляється зі своїми емоціями та переживаннями. Терапевтичні стосунки допомагають пережити складний період, розвинути емоційну грамотність та позбутися панічних атак. Таким чином панічні атаки стають можливістю познайомитися з собою-справжнім та розвинути ментальні навички.

Психотерапевт Тетяна Колосова

* Фотограф Лера Колосова

    Запис на консультацію

    Поделиться статьей:
    ПСИХОЛОГІЧНА ДОПОМОГА ЖІНЦІ. ПРОЄКТ «МАМИНІ КАНІКУЛИ ДУШІ»
    ДОПОМОГА ПСИХОТЕРАПЕВТА ПІД ЧАС КРИЗИ