В психотерапії є дослідження, що жінки в два рази частіше за чоловіків страждають депресивними та тривожними розладами. Можливо тому, що мають високу емоційну чутливість і частіше травмуються психологічно. До того ж сьогодні жінки поєднують соціальні ролі з традиційними. Це веде до відсутності часу й сил на себе – на свої емоції та тіло. Накопичується втома і занепокоєння.
Учора світ був влаштований, аби традиції підтримували нас. Тепер ми самі можемо створювати традиції, які підтримують та відновлюють. Дозволяють витримати емоційне навантаження.
Одна з таких традицій – це психотерапія. Вона інтегрується в нашу культуру. Все більше людей користуються психотерапією як інструментом самодопомоги.
Психотерапія – це час потурбуватися про себе, оновлення емоційних сил і поліпшення стосунків. Є різні форми психотерапії:
- індивідуальна психотерапія – це консультація з психотерапевтом
- групова психотерапія – робота в групі
- психотерапія онлайн – допомога через Інтернет.
Чим допомагає психотерапія і як відновлює психічне здоров’я
Психотерапія дає досвід довіри тілу та навичку відчувати: коли потрібна фізична активність, а коли потрібен відпочинок. Відчуваючи тіло, ми грамотно розподіляємо цикли напруги й розслаблення для балансу.
Порушення життєвого балансу призводить до фізичної та емоційної втоми, яка є причиною ментального виснаження. На консультаціях з психотерапевтом ви вчитеся розуміти «мову тіла». І сприймати симптоми як союзників. Коли ви розумієте, про що вони говорять, ви не прагнете позбавитися від них, а з їх допомогою вирішуєте ситуацію, що склалася.
Треба пам’ятати, що психіка й тіло пов’язані. Тіло бере на себе інтенсивні почуття та проявляє їх. Тому далеко не всі симптоми свідчать про хворобу. Багато тілесних реакцій – це відображення емоційної напруги або травми. Після перепроживання ситуації ці реакції зникають. Також через тіло ми можемо відчувати недостатність або надлишок чогось, наприклад, емоційний голод або перенасичення.
«Я багато маю, проте не відчуваю радості» – запит в роботі з клієнтом
Одного разу я працювала з жінкою, у якої є родина: троє дітей і чоловік. До того ж вона власниця і керівниця невеликого бізнесу. Клієнтка мала депресивний розлад – почуття розчарування просто лилося з неї декілька консультацій. Ніщо не радувало. Вона вважала себе винуватою, поганою мамою, соромилася свого внутрішнього світу.
На консультаціях психотерапевта ми розвивали її здатність відчувати себе та відчувати норму. Розуміти, коли вже досить, і не навантажувати себе великою кількістю контактів, обов’язків, нових подій, навіть якщо вони позитивні або несуть хороший заробіток. Ми слухали симптоми її тіла, завдяки яким стало зрозуміло про конфлікти в різних сферах. Клієнтка зрозуміла, що саме стомлює її емоційно і змогла це змінити.
Психотерапія дозволяє зрозуміти свої справжні бажання
Ми часто живемо по загальноприйнятих сценаріях. Не звертаємо увагу на те, що важливо для нас.
Приклад такого сценарію: жінка успішна, якщо – в 40 років має чоловіка, двох дітей. Далі за сценарієм – вона виглядає спортивно, завжди врівноважена, позитивна і цікава. Є цілі, кар’єра, хобі і дівоча компанія для тусовки. Якщо наявне усе перераховане – тоді з нею «все добре». Інакше…
Як багато я бачу жінок в 40, які мають далеко не все з переліку і відчувають себе «недостатньою». Також є ті, у кого повний список, але людина живе з почуттям «я як білка в колесі»: ббігає між бізнесом, спортзалом та репетиторами дітей.
У кожного з нас є здатність розрізняти – що мені дійсно треба, як повітря, а від чого спокійно відмовлюся, тому що «це не моє, можливо, це для інших». І для однієї жінки – сім’я, де чоловік і двоє дітей – це прекрасно і цього вистачає. А для іншої також прекрасно жити одній і будувати кар’єру, мати багато особистого часу і не мати зобов’язань на тривалий термін.
Важливо не порівнювати себе та інших. Ми усі неповторні і життєвий досвід кожного унікальний. Під чужу кальку нічого вагомого не побудуєш.
Психотерапевт Тетяна Колосова